آیا جای جوش قابل درمان است؟                               

جای جوش یا اسکار هنگامی به وجود می آید که جوش به عمق پوست نفوذ کرده و به بافت های زیرین خود آسیب می رساند. برای درمان اسکار آکنه راه های مختلف پزشکی و خانگی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

آیا جای جوش قابل درمان است؟

جوش ها نه تنها خود ناخوشایند هستند بلکه جای باقی مانده از آن ها نیز می تواند ناراحت کننده باشد. خوشبختانه جای این جوش ها قابل درمان است. با این حال، قبل از شروع درمان باید ابتدا جوش های فعلی را درمان کرد زیرا هر کدام از این جوش ها می توانند به بروز یک جای جوش جدید منجر شوند. برخی از درمان های زیر را نمی توان به همراه دارو های ضد جوش استفاده کرد.

همچنین، التهاب ناشی از جوش ها می تواند اثر درمان ها را نیز کاهش دهد. جای جوش یا اسکار هنگامی به وجود می آید که جوش به عمق پوست نفوذ کرده و به بافت های زیرین خود آسیب می رساندو

انواع جای جوش صورت

قبل از اقدام به درمان جای جوش ها دانستن نوع آن ها اهمیت دارد. هر نوعی از اسکار آکنه پاسخ متفاوتی به درمان داده و برخی درمان ها بر برخی از انواع جای جوش تاثیر گذاری بیشتری دارند.

جای جوش آتروفیک یا فرو رفته

جای جوش فرو رفته رایج ترین نوع جای جوش بر روی صورت است. این نوع جای جوش زمانی به وجود می آید که در حین التیام زخم کلاژن کافی تولید نشده باشد. جای جوش فرو رفته خود دارای سه نوع است که عبارتند از:

   اسکار جوش واگنی Box car

این موارد پهن، U شکل و دارای لبه هایی تیز هستند. اسکار های واگنی می توانند سطحی یا عمیق باشند. این نوع اسکار ها هر چه سطحی تر باشند پاسخ بهتری به درمان های لایه برداری صورت می دهند.

جای جوش چکشی Ice Pick

اسکار های چکشی باریک و V شکل بوده و می توانند به عمق پوست نفوذ کنند. این موارد ظاهری همانند سوراخ هایی گرد یا بیضوی داشته و به جای زخم ناشی از آبله مرغان شباهت دارند. انواع چکشی به دلیل نفوذ به عمق پوست دشوار ترین انواع از نظر درمان هستند.

اسکار جوش چرخشی Rolling

این اسکار ها فرو رفتگی هایی عمیق بوده که معمولا دارای لبه هایی گرد و ظاهری نامنظم هستند.

اسکار آکنه هیپرتروفیک یا برآمده

این اسکار ها اغلب ناشی از جوش های نواحی قفسه سینه یا کمر هستند. اسکار های هایپرتروفیک سطحی برجسته نسبت به پوست داشته و در اثر تولید بیش از حد کلاژن در هنگام التیام زخم به وجود می آیند.

لک تیره جای جوش

لکه هایی که پس از رفع شدن جوش ها بر جای می مانند جای جوش یا اسکار نیستند. این نشانه های بنفش، قرمز یا قهوه ای ظرف چند ماه به صورت خود به خود محو می شوند.

درمان خانگی جای جوش

قبل از شروع هر گونه درمان اسکار آکنه، ملاقات با متخصص پوست ضروری است. متخصصان پوست می توانند بهترین روش های رفع جای جوش را برای فرد تعیین کرده و لکه ها را از جای زخم یا موارد دیگر تمایز دهند. معمولا پیش از انتخاب روش درمان جای جوش، نیاز به انجام آزمایش درمان اسکار آکنه است. بر اساس این آزمایش ها روش مناسب درمان جوش و از بین بردن جای آن انتخاب می شود.

●       درمان جای جوش با آلفا هیدروکسی اسید (AHA)

●       درمان اسکار آکنه با لایه بردار اسید لاکتیک

●       از بین بردن جای جوش با رتینوئید ها

●       درمان اسکار جوش با سالیسیک اسید

روش های درمان اسکار آکنه

در صورتی که درمان های خانگی برای از بین بردن جای زخم جوش موثر نباشند، می توان درمان های پزشکی را امتحان کرد.

درمان اسکار آکنه با درم ابریژن

درم ابریژن یکی از موثر ترین و رایج ترین روش های درمانی جای جوش در صورت است. در حالی که نحوه عملکرد این فرایند همانند میکرودرم ابریژن خانگی است اما پزشک در آن از یک برس سیمی یا یک چرخ برای لایه برداری عمیق تر لایه فوقانی پوست استفاده می کند.

درمان اسکار جوش با لایه بردار های شیمیایی

لایه بردار شیمیایی یک اسید قوی است که از آن برای برداشتن لایه فوقانی پوست و محو کردن جای جوش ها استفاده می شود. برخی لایه بردار های شیمیایی ملایم را می توان در خانه نیز استفاده کرد. با این حال، پزشک می تواند محلول های قوی تری را تجویز کند که نتایج بهتری نیز به ارمغان می آورند.

لایه بردار های شیمیایی انواع بسیار مختلفی داشته و افراد باید برای انتخاب بهترین نوع با پزشک خود مشورت کنند. با اینکه این دارو ها بر همه انواع اسکار ها موثر هستند اما بیشتر برای اسکار های عمیق استفاده می شوند.

درمان جای جوش با لایه برداری با لیزر

این روش نیز شبیه به لایه برداری شیمیایی و درم ابریژن بوده و لایه فوقانی پوست در آن از بین می رود. سرعت التیام پوست در این فرایند نسبت به دیگر روش های لایه برداری معمولا بیشتر است. با این حال، افراد باید تا زمان التیام کامل پوست، ناحیه درمان شده را پوشیده نگه دارند.

این درمان برای افراد دارای پوست تیره و کسانی که هنوز به جوش های جدید مبتلا می شوند، مناسب نیست. لایه برداری با لیزر برای همه انواع جای جوش استفاده شده اما بر پوست های روشن تاثیر بیشتری دارد.

تزریق فیلر برای جای جوش

پزشکان با استفاده از فیلر ها جای جوش ها را پر کرده و به همسطح شدن نواحی مختلف پوست کمک می کنند. فیلر ها می توانند از کلاژن، چربی بدن فرد یا فیلر های تجاری ساخته شوند. این مواد به سطح زیر پوست تزریق می شوند تا حجم آن را افزایش داده و اسکار های فرو رفته را صاف کنند.

مدت ماندگاری اغلب فیلر ها بین ۶ تا ۱۸ ماه بوده و برخی از آن ها نیز دائمی هستند. فیلر ها برای کسانی استفاده می شوند که به تعداد اندکی از اسکار های چرخشی یا واگنی ابتلا دارند.

از بین بردن جای جوش با میکرونیدلینگ

در این درمان جدید با استفاده از یک ابزار دستی و کوچک که قلم دستی نیز نامیده می شود اسکار ها از بین می روند. سطح این ابزار استوانه ای سوزن هایی قرار گرفته اند که به پوست وارد شده اما به عمق آن نفوذ نمی کنند. پوست بیمار قبل از شروع فرایند بی حس می شود. همزمان با اینکه سوراخ های ایجاد شده التیام می یابند تولید کلاژن نیز تحریک شده و جای جوش ها محو می شود.

به گفته انجمن متخصصان پوست آمریکا، شواهدی وجود دارند که بیانگر مفید بودن میکرونیدلینگ در کاهش عمق جای جوش های صورت هستند. البته امکان دارد پدیدار شدن نتایج این فرایند تا ۹ ماه به طول انجامد. این روش بیشترین تاثیر را بر اسکار های فرو رفته دارد.

جراحی جای جوش

تصور برداشتن جای یک زخم به وسیله ایجاد یک زخم جدید در نگاه اول ممکن است تعجب آور باشد اما متخصصان پوست و جراحان پلاستیک می توانند پوست را به گونه ای برش دهند که اسکار های نمایان از بین رفته و تنها جای زخم کوچکی باقی بماند. این جای زخم کوچک نیز با گذشت زمان محو می شود.

پزشک می تواند اسکار را با شل کردن فیلر های زیرین آن بالا آورد. با این کار اسکار به سطح پوست نزدیک تر شده و کمتر نمایان خواهد بود. این فرایند ساب سیژن نام دارد. این موارد برای اسکار های فرو رفته و برجسته کاربرد دارند.

دکتر نابت تاجمیر ریاحی متخصص پوست و مو در تهران هستند و تمامی این خدمات در مطب ایشان با بالاترین کیفیت در دسترس شما عزیزان است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *