اسکلروتراپی دکتر اقدسی

اسکلروتراپی به طور موثری واریس و ورید های عنکبوتی را درمان می کند. غالباً درمان انتخابی برای واریس های کوچک در نظر گرفته می شود. اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول به طور مستقیم به داخل ورید می باشد. محلول اسکلروتراپی باعث می شود که خون از بین ورید های سالم جریان یابد. وریدهای ناسالم جذب بافت همان ناحیه  شده و از بین می روند.

بعد از اسکلروتراپی، ورید های درمان شده در طی چند هفته از بین می روند، اگرچه گاهی اوقات ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا نتایج کامل نمایان شوند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به درمان های متعدد اسکلروتراپی باشد.

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی یک روش حداقل تهاجمی است که برای درمان رگ های خونی غیر طبیعی یا بزرگ شده، معمولاً ورید های واریسی استفاده می شود. در طی این روش، محلول (نوع خاصی الکل یا فوم) مستقیماً به داخل رگ تزریق می شود و باعث فروپاشی رگ، بازگرداندن خون به رگ های سالم تر می شود. رگ قبلی سرانجام مجدد در بدن جذب می شود.

چرا اسکروتراپی انجام می شود؟

اسکلروتراپی اغلب برای موارد زیر انجام می شود:

  • اهداف آرایشی و زیبایی برای بهبود ظاهر واریس و ورید های عنکبوتی

این روش همچنین می تواند باعث بهبود علائم مرتبط شود مانند:

  • درد
  • تورم
  • سوزش
  • گرفتگی شبانه

اگر باردار یا شیرده هستید، پزشکان انجام اسکلروتراپی را پیشنهاد نمی کنند.

اسکلروتراپی چگونه انجام می شود؟

برای انجام این روش شما را بیهوش می کنند. رادیولوژیست مداخله گر ممکن است یکی از دو روش موجود را برای انجام اسکلروتراپی انتخاب می کند. اولین روش با قرار دادن کاتتر داخل عروق خونی و سپس تزریق محلول الکل ۹۰٪ در داخل ورید مورد نظر انجام می شود. که به عنوان یک روش اندوواسکولار شناخته می شود.

روش دیگری که رادیولوژیست مداخله گر می تواند این پروسه را انجام دهد، از راه پوست است. در این روش، رادیولوژیست مداخله گر مستقیماً محلول را به داخل رگ یا رگ های انتخاب شده، که معمولاً توسط سونوگرافی هدایت می شود، تزریق می کند.

اخیراً، سایر گزینه های حداقل تهاجمی به عنوان گزینه های دیگر برای بیماران تحت درمان با اسکلروتراپی، مانند لیزر یا کروآلبلاسیون استفاده شده است.

خطرات اسکلروتراپی چیست؟

خطرات شدید بسیاری مرتبط با این روش وجود دارد. ماده استفاده شده در این روش ممکن است به رگ های دیگر گسترش یابد، یا اگر سطح بیهوشی کافی نباشد، ممکن است بیمار درد را تجربه کند. اگر رادیولوژیست مداخله گر از یک روش جلدی استفاده کند، ممکن است به پوست آسیب برسد.

اسکلروتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

قبل از اسکلروتراپی، شما یک مشاوره اولیه با متخصص پوست یا متخصص عروق خواهید داشت که تصمیم می گیرد که آیا اسکلروتراپی برای شما مناسب است یا خیر؟

در صورت بارداری این روش برای شما اصلا مناسب نیست. در صورت مصرف قرص های ضد بارداری، اسکلروتراپی مانعی ندارد. اگر سابقه ی لخته خون داشته اید، صلاحیت شما به صورت فردی تصمیم گیری می شود.

هزینه ها و پوشش بیمه ای برای اسکلروتراپی

پوشش بیمه ای برای اسکلروتراپی بستگی به این دارد که آیا بیمه گر این روش را از نظر پزشکی ضروری می داند یا خیر؟

از آن جا که ورید های عنکبوتی فقط جنبه ی زیبایی دارند، ممکن است بیمه این رویه را پوشش ندهد. برخی از بیمه گران ممکن است از افراد بخواهند که قبل از اسکلروتراپی، روش های دیگر مانند کرایوتراپی، را امتحان كنند.

هنگامی که اسکلروتراپی برای بیماری دیگری مانند بواسیر مورد استفاده قرار بگیر، که از نظر درمانی ضرورت دارد، تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. برای برگزیدن بهترین و موثرترین روش باید با پزشک خود مشورت کنید.

نتیجه گیری

اسکلروتراپی معمولاً یک روش جزئی و غیر تهاجمی برای رفع اشکال در وریدها می باشد. چشم انداز افراد پس از اسکلروتراپی خوب است زیرا عوارض جانبی جدی در آن نادر است و این روش بسیار مؤثر می باشد.

افرادی که نگران خطرات و مزایای اسکلروتراپی هستند، باید در مورد این روش با پزشک خود مشورت کنند. همچنین عاقلانه است که با یک بیمه گر تماس بگیرید تا از روال بیمه نیز باخبر شوند.

کلینیک درمان واریس پا دکتر مهرداد اقدسی (https://www.iranvein.com)

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *