نتیجه آزمایش اسپرم

اگر شما و شریک زندگی تان در بارداری مشکل دارید ، می تواند ناامید کننده و حتی دلهره آور باشد. بدون شک می خواهید دلیل اصلی ناباروری خود را بدانید.

در حالی که هم مرد و هم زن می توانند مشکلاتی داشته باشند ، مشکلات مربوط به باروری مردان می تواند در نیمی از موارد ناباروری نقش داشته باشد. و از آنجا که ناباروری مردان غالباً در اثر تولید اسپرم کم ایجاد می شود ، یکی از اولین آزمایشاتی که پزشک از شما درخواست می کند ، آزمایش اسپرم یا همان مایع منی است.

ارائه نمونه منی

به منظور آزمایش اسپرم یا همان ازمایش منی ، پزشک از شما می خواهد که یک نمونه مایع منی تهیه کنید. به طور معمول ، شما در یک اتاق خصوصی در مطب پزشک،مایع منی خود را در یک فنجان جمع آوری می کنید.

بعضی اوقات می توانید نمونه خود را در خانه جمع آوری کنید ، اگرچه مجبور هستید آن را در دمای اتاق نگه دارید و ظرف ۱ ساعت نزد پزشک یا آزمایشگاه خود ببرید. بعضی از پزشکان می توانند کاندوم مخصوص شما را جمع آوری کنند که در طول رابطه جنسی مایع منی شما را جمع می کند.

پزشک ممکن است از شما بخواهد ۲ یا ۵ روز قبل از آزمایش خود رابطه جنسی برقرار نکنید یا اینکه خودارضایی نکنید تا مطمئن شوید که تعداد اسپرم شما در حد ممکن است. با این حال ، بیش از ۲ هفته قبل از آزمایش از انزال خودداری کنید. این می تواند به نمونه ای از اسپرم که کمتر فعال باشد منجر شود.

همچنین باید در مورد هرگونه دارو یا مکمل گیاهی که مصرف می کنید ، با پزشک خود گفت و گو کنید و هنگامی که نمونه خود را جمع آوری می کنید از روان کننده ها استفاده نکنید ، زیرا آنها می توانند بر چگونگی حرکت اسپرم شما تأثیر بگذارند.

برای به دست آوردن دقیق ترین نتایج ، پزشک شما می خواهد بیش از یک نمونه آزمایش کند. شما باید طی ۲ تا ۳ هفته نمونه دیگری تهیه کنید. دلیل این است که نمونه های مایع منی از همان مرد متفاوت است. حتی ممکن است شما نیاز به ارائه ۲ تا ۳ نمونه در طی یک دوره سه ماه داشته باشید.

نتیجه ازمایش اسپرم

هنگامی که یک آزمایشگاه نمونه منی شما را گرفت ، آن را تحت میکروسکوپ بررسی می کنند. این اطلاعات زیادی را به آنها می دهد ، از جمله:

چه تعداد اسپرم وجود دارد (غلظت). تعداد نرمال اسپرم حداقل ۱۵ میلیون اسپرم در میلی لیتر مایع منی است. تعداد اسپرم شما اگر کمتر از این باشد ، کم تلقی می شود.

نحوه حرکت اسپرم شما (تحرک). پزشک شما بررسی خواهد کرد که چه تعداد اسپرم در حال حرکت است و چقدر خوب حرکت می کند. در حالت ایده آل ، ۵۰٪ یا بیشتر نمونه اسپرم شما باید فعال باشد.

اسپرم شما چه شکلی است (مورفولوژی). اندازه و شکل اسپرم شما بر توانایی آنها در لقاح تخمک تأثیر می گذارد. مایع منی عادی حداقل ۴٪ اسپرم معمولی را خواهد داشت.

گرمای بیش از حد دلیلی برای ناباروری است

گرمای بیش از حد همیشه بر تولید اسپرم تأثیر منفی می گذارد. وان های آب گرم یا سونا به طور قطع برای مردانی که با مشکل ناباروری روبرو هستند توصیه نمی شود. همچنین ، لباس های تنگ می توانند از کیفیت اسپرم در نتیجه انبساط عروق بیضه بکاهند زیرا باعث گرمای بیش از حد می شوند.

بیماری های مقاربتی

 

عامل مهم دیگر که بر کیفیت اسپرم شما تأثیر می گذارد بیماری های مقاربتی است. برخی از عفونت هایی که به ارگان های دستگاه تناسلی مردان آسیب می رسانند ممکن است با تأثیر منفی بر پیشرفت اسپرم (با انسداد کانال ها یا کاهش تحرک اسپرم) باعث ناباروری شوند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *