بزرگی پروستات چیست؟

غده پروستات یکی از اعضا دستگاه تناسلی مردان است.پروستاتیت یا التهاب پروستات اغلب باعث ادرار کردن دردناک و یا مشکل می شود. عواملی در بزرگی پروستات نقش دارد. همچنین بزرگی پروستات نشانه های دارد که در ادامه به آن پرداخته میشود.

بزرگی پروستات

غده پروستات چیست؟

غده پروستات یکی از اعضا دستگاه تناسلی مردان است که وظیفه اصلی آن ترشح مایع پروستات است که یکی از اجزا مایع منی می‌باشد.این غده همچنین وظیفه هدایت این مایع را به داخل مجرای ادراری دارد.

این غده یک غده عضلانی است که حدود ۲۰ گرم وزن دارد و به اندازه یک زردآلوی کوچک است مجرای ادراری را احاطه کرده و در زیر مثانه قرار دارد.

در هنگام انزال،میلیون‌ها اسپرم از بیضه‌ها،از طریق لوله‌ای به نام مجرای دفران به پروستات وارد می‌شوند.در این لحظه،این غده منقبض شده و دهانه بین مجرای ادراری و مثانه را می‌بندد؛سپس مایع را به مجرای ادراری فرستاده و منی را از آنجا به بیرون می‌راند.

مایعی که توسط این غده تولید می‌شود،یک سوم مقدار مایع منی را تشکیل می‌‎دهد و آنزیم‌های مختلفی مانند روی و اسید سیتریک را شامل میشود.

مایع تولیدی توسط این غده تا حدودی اسیدی است؛مایع دیگری که توسط وزیکول‌های تولید کننده منی به وجود می‌آید تا حدودی قلیایی است.این مایع قلیایی از اسپرم‌ها زمانی که وارد ناحیه اسیدی واژن می‌شوند مراقبت کرده و طول عمر آنها را بیشتر می‌کند.

یکی از اجزا دیگر مایع این غده آنزیمی است که آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA)نام دارد.این آنزیم باعث می‌شود تا مایع منی حالت مایع خود را حفظ کرده و لخته نشود. بدین صورت اسپرم می‌تواند راحت‌تر حرکت کند.

با وجود اینکه این غده در بهترین نقطه برای رسانیدن این مایع مهم و فشردن آن به درون مجاری ادراری قرار دارد،اما با این حال این غده می‌تواند در صورت تورم یا بزرگ شدن،به دلیل فشار آوردن به مجاری ادراری و همچنین دیواره مثانه باعث تداخل و ایجاد مشکل در دفع ادرار برای شحص مبتلا شود.

تعریف التهاب پروستات

پروستاتیت یا التهاب پروستات اغلب باعث ادرار کردن دردناک و یا مشکل میشود.سایر علائم التهاب پروستات شامل درد در ناحیه لگن،کشاله ران یا اندام تناسلی و گاهی اوقات علائم شبه آنفولانزا ایجاد می کند.

پروستاتیت در هر سنی می تواند رخ دهد.پروستاتیت توسط عوامل متعددی ایجاد می شود بسته به چگونگی بوجود آمدن آن،علائم پروستاتیت ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی بروز کند.

علائم ممکن است به خودی خود و یا با درمان مناسب به سرعت بهتر شوند.در برخی از انواع پروستاتیت،علائم برای ماه ها باقی می ماند یا اینکه مجددا عود میکند.

تعریف التهاب پروستات

علل بوجود آورنده پروستاتیت

پروستاتیت باکتریایی حاد اغلب ممکن است به وسیله گونه های رایجی از باکتری ها بویژه باکتری هایی که در روده انسان بصورت مسالمت آمیزی زندگی می کنند ایجاد می شود.عفونت ممکن است زمانی شروع شود که باکتری ها از طریق ادرار به داخل پروستات نشت می کنند.

در اینگونه موارد از آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده می شود.گاهی اوقات ممکن است باکتری ها در پروستات پنهان شوند و امکان حذف باکتری توسط آنتی بیوتیک وجود نداشته باشد،در اینگونه موارد التهاب پروستات ممکن است عود کند یا اینکه برای درمان با مشکل روبورو شویم.این حالت پروستاتیت باکتریایی مزمن نامیده می شود.

بزرگی پروستات خوش خیم

همانطور که قبلاً گفته شد،پروستات از سنین ۴۵-۵۰ سالگی شروع به رشد خوشخیم میکند که این امر در تمام مردان اتفاق میافتد ولی شدت آن و نیز علائمی که بوجود می آورد متغیر میباشد.

قبلاً نیز گفته شد که مجرای ادراری در مردان از میان پروستات عبور میکند،در نتیجه موقعی که پروستات شروع به رشد و بزرگتر شدن کند،ایجاد انسداد در مسیر مجرای ادرار کرده و علائم خاص خود را تولید میکند.

یک نکته مهم در مورد علائم بیماری شدت علائم و تنوع آن میباشد و لزوماً هر بیمار همه علائم را میتواند از خود بروز ندهد.

علائم التهاب یا بزرگی پروستات

علائم بزرگی پروستات

علائم پروستاتیت بسته به علت آن ممکن است شامل یک یا تعدادی از موارد زیر باشد:

– درد یا حس سوزش هنگام دفع ادرار (سوزش ادرار)

– تکرر ادرار، به خصوص در شب (شب ادراری)

– مشکل در ادرار کردن، مانند قطره قطره ادرار کردن یا تاخیر در شروع ادرار

– نیاز فوری به ادرار کردن

– درد و ناراحتی در آلت تناسلی و یا بیضه ها

– درد در شکم، کشاله ران و یا کمر

– درد در ناحیه بین کیسه بیضه و مقعد (کف لگن)

– ارگاسم یا انزال دردناک

– علائم آنفولانزا مانند (که در پروستاتیت ناشی از عفونت باکتریایی)

اگر شما تجربه درد لگن، ادرار کردن سخت یا دردناک، یا ارگاسم و انزال دردناک دارید،حتما به دکتر خود مراجعه کنید.بعضی از انواع التهاب پروستات اگر درمان نشوند،می تواند منجر بدتر شدن عفونت یا دیگر مشکلات سلامتی شود.التهاب پروستات نباید با بزرگی پروستات اشتباه گرفته شود.

عوارض بزرگی پروستات خوش خیم

گذشته از علائم مزاحمی که این بیماری تولید میکند، خطرناکترین و مهمترین عارضه ای که میتواند تولید کند،انسداد تدریجی در مسیر خروج ادرار از کلیه ها و از کار انداختن کلیه ها بوده که این مسئله به خصوص در بیماران با سطح اجتماعی بالاتر دیده شده که علائم خیلی شدید نبوده و حتی میتواند نارسایی و از کار افتادن دائمی کلیه ها را به دنبال داشته باشد.

خونریزی های شدید مثانه که با دفع لخته همراه بوده و نیز عفونت های مکرر سیستم ادراری از دیگر عوارض مهم این بیماری است.

 

درمان بزرگی پروستات

درمان شامل درمان داروئی و درمان غیرداروئی میباشد که درمان غیرداروئی خود به دو دسته درمانهای غیرتهاجمی و تهاجمی تقسیم میشود.یک مسئله مهم قبل از شروع درمان (هر نوع آن)،وجود علائم و یا عوارض بیماری در فرد میباشد و صرف بزرگ بودن پروستات دلیلی برای شروع درمان حتی درمان داروئی نمیباشد.

درمان داروئی

درمان دارویی پروستات

درمان داروئی شامل استفاده از دو دسته دارو میباشد که یک دسته آن مجرای ادرار را بازتر کرده و باعث میشود جریان ادرار بهتر حرکت کند و دسته دوم کمک به کوچکتر شدن پروستات کرده و البته این دسته دارو (دومی) باید برای مدت طولانی مصرف شود،تا تأثیر آن بروز کند.

در مورد رژیم غذایی این بیماران یک نکته مهم این است که در این بیماران از مصرف مایعات در ساعات شب باید پرهیز نموده و همینطور باید از مصرف مقدار زیادی مایع بصورت یکباره و ناگهانی و همینطور الکل و داروهای ضد آبریزش بینی و قرص ایمی پیرامین اجتناب نمایند.

درمان غیرداروئی

شامل درمان های کمترتهاجمی و تهاجمی می باشد.

#درمان کمتر تهاجمی

خود شامل استفاده از امواج رادیوگرافی (R.F) و لیزر، … میباشد.این درمانها عوارض بسیار کمی داشته و اکثراً بصورت سرپائی انجام شده و نیاز به بستری شدن ندارند. به خصوص این درمان در افراد مسن با حال عمومی بد که خطرات بی هوشی در آنها زیاد میباشد مناسب تر است.

روش درمان پروستات

#درمان تهاجمی

به دو دسته جراحی باز و بسته (TUR) تقسیم میشود.موقعی درمان تهاجمی (فرقی در نوع آن نمیکند) انتخاب میشود که شدت علائم زیاد بوده و زندگی فرد را مختل کرده باشد و یا عفونتهای کدر داده و یا احتباس حاد ادرار در فرد ایجاد شده و درمان داروئی استفاده شده و اثر مفیدی بر فرد نداشته باشد.

انتخاب بین جراحی باز و بسته (TUR) بستگی به سایز و اندازه پروستات و نیز شرایط خاص بیمار دارد و این انتخاب توسط جراح انجام می پذیرد.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *